Złom elektroniczny – w jaki sposób pozbyć się go zgodnie z przepisem?

zwierzęta

Mało w której dziedzinie życia rozwój jest tak szybki, jak w przypadku sprzętów elektronicznych.
Już parę lat wstecz mówiło się, iż kiedy nabywasz nowy komputer i opuszczasz z nim obiekt handlowy to on jest już przestarzały.

utylizacja sprzętu elektronicznego wrocław
Autor: Natasia Causse
Źródło: http://www.flickr.com
Coś w tym musi być, bowiem niemal za każdym razem już parę tygodni później można za podobną cenę dostać coś daleko lepszego. Oprzyrządowanie zmieniamy względnie często. A co dzieje się ze starym?

zwierzęta
Autor: Hortico
Źródło: http://przydomoweogrody.pl
Tzw. elektrośmieci są niebezpieczne dla naszego otoczenia. Wydostające się z zepsutego sprzętu trujące substancje łatwo przenikają do ziemi, wody a także powietrza. Wyjątkowo groźne są następujące pierwiastki, które znaleźć możemy dla przykładu w laptopach: ołów, rtęć. Z tej przyczyny właśnie jak mówi ustawa o odpadach, odpady sprzętu elektrycznego powinny być traktowane przez wytwórców jako odpady groźne i zgodnie z aktualnym prawem zbierane w sposób selektywny oraz poddawane procesowi unieszkodliwiania. Każdy sklep ma obowiązek bezpłatnego odbioru zniszczonego sprzętu. Czyli gdy kupujemy nowego laptopa, wówczas możemy bezpłatnie zostawić w sklepie zużyty sprzęt. Jednakże wiąże zasada „jeden za jeden”, czyli sklep nie przyjmie nam przy okazji lodówki. Co zatem uczynić ze zużytym monitorem, gdy nie chcemy w ogóle nabywać nowego (jako że mamy już notebooka i nie jest nam konieczny)? Utylizacja sprzętu elektronicznego Wrocław to obowiązek każdej gminy.

W każdej gminie musi znajdować się minimum jeden punkt zbierania zniszczonego sprzętu. Teoretycznie obowiązkiem gmin jest też informowanie o takich punktach na stronie www, jednakże w praktyce nie zawsze można tam takowe dane odnaleźć.