W jaki sposób stosować leki wydawane bez przepisu lekarza aby sobie zrobić krzywdy

pigułki

Specyfiki sprzedawane bez recepty, inaczej OTC, są ogólnie dostępne. Nie tylko w aptekach można je kupić bez najmniejszego problemu. OTC jest to skrót z angielskiego – Over the Counter. Pod tym mianem kryją się lekarstwa, jakie można zażywać bez nadzoru medyka.

Wśród leków sprzedawanych bez recepty odnajdziemy leki – tania apteka internetowa Lekosfera znieczulające, pastylki nasenne i wiele innych. Na rynku osiągalnych jest także wiele farmaceutyków tego rodzaju, mających wyleczyć nas z grypy czy przeziębienia, jak też cała masa witamin i suplementów przeznaczonych zarówno dla dzieci, osób starszych jak też dla osób czynnych umysłowo albo fizycznie. Dostępnych jest również mnóstwo preparatów ziołowych, które jednak – tak samo jak pozostałe – należy traktować jak preparaty lecznicze i przyjmować je zgodnie z informacją zawartą na opakowaniu, bądź też zasięgnąć rady u farmaceuty.

tabletki w listku
Autor: Filter Forge
Źródło: http://www.flickr.com

Czym tak naprawdę są medykamenty bez recepty? Z jakiej przyczyny może je nabyć każdy? Jak działają preparaty OTC? Lekarstwa OTC są o wiele bezpieczniejsze niż lekarstwa wydawane na receptę, bowiem są one dużo słabsze. Dzięki temu nie wywołają one groźnych skutków ubocznych. Takie pastylki bez recepty nie powodują także uzależnienia. Jednakże większość z nich pomaga jedynie przy łagodnych zaburzeniach zdrowotnych. Nie zadziałają one kiedy nieodzowna jest specjalistyczna pomoc.

Musimy pamiętać iż błędne jest przekonanie, że farmaceutyki bez recepty można zażywać bez ograniczeń. Środki OTC, jak nadmieniłam wcześniej, nie wywołają niebezpiecznych efektów ubocznych. Znaczy to tym samym, iż jednak jakieś skutki niepożądane mogą wystąpić. Stąd też przed zażyciem jakiegokolwiek medykamentu trzeba sprawdzić dokładnie ulotkę oraz stosować się do zamieszczonych w niej wytycznych. Zbyt duża dawka farmaceutyku, miast pomóc, może zaszkodzić. Lekarstwa bez recepty podobnie jak te wydawane na receptę, nie mogą być stosowane przez wszystkich.

Kolorowe pigułki
Autor: Will Thomas
Źródło: http://www.flickr.com
Na ulotce zawsze zamieszczona jest informacja jasno definiująca przeciwwskazania. Panie ciężarne jak też dzieci powinny wyjątkowo uważać na to, co przyjmują. Preparaty OTC możemy stosować przez około 7 dni. Jeśli przez ten okres dolegliwości zdrowotne nie ustąpiły, wtenczas musimy bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty.