Jak sobie radzić ze wstydliwymi problemami? Jak zwalczyć zaparcie? Co można na to poradzić?

dbanie o zdrowie

Różne przypadłości są często krępujące, więc nie mówimy na ich temat zbyt ochoczo. A przecież mogą one przydarzyć się każdemu. Takie choroby to problemy z drogami moczowymi oraz układem odbytniczym. Są bardzo nieprzyjemne. Całe szczęście jesteśmy w stanie z nimi walczyć.Jak pomyślimy o takich przypadłościach to pierwsze nasuwają się na myśl zaparcia. To dość poważy problem. Dotyczy on często ludzi z dolegliwościami neurologicznymi, którzy są trwale unieruchomieni w łóżku.

zaparcie
Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
Zdarza się u ludzi nieprzytomnych, z upośledzeniem umysłowym. Jednak, mogą się zdarzyć każdemu z nas, ponieważ wiążą się z wadami wrodzonymi posiadającymi związek z przewodem pokarmowym. Jest kilka sposobów, by walczyć z zaparciami. Przede wszystkim nie warto powstrzymywać wypróżnienia. Jelito grube jest bardziej aktywne z rana, dlatego jest to najlepszy czas na wypróżnienie się.

Niestety, najczęściej poranny pośpiech powoduje, iż przesadnie długo z tym czekamy, aż po pewnym czasie ten odruch zanika. Pamiętajmy, że można to zmienić. Powinniśmy przed wyjściem do pracy znaleźć więcej czasu na toaletę. Dzień warto rozpoczynać od wypicia porcji letniej wody z cytryną. Ponadto musimy zadbać o odpowiednią dietę. Jest ona bardzo istotna, często wpływa na zaparcia. Ciężkostrawne pożywienie z dużą ilością tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów. To wszystko długi czas pozostaje w żołądku i jelitach, co wpływa na zaparcia. Tak samo działa niedobór błonnika, który pobudza przewód pokarmowy do pracy, powiększa objętość kału oraz wchłania wodę. Powoduje to rozmiękczenie kału, więc w łatwiejszy sposób może on przechodzić przez jelita. Pamiętaj, aby delektować się jedzeniem, gdyż jedzenie w pośpiechu może prowadzić do zaparć.

Pokarm niezbyt dokładnie pogryziony i przeżuty jest wolniej trawiony. Gdy zaś stoi w jelitach może dojść do nadmiernej fermentacji, co znacznie utrudni jego transport i wydalanie. Co z tym zrobić? Prostym sposobem jest przyjmowanie posiłków o stałych porach w ciągu dnia, najważniejsze to jeść powoli, żeby dokładnie przeżuwać. Pamiętaj, przyjmuj dużo płynów, ponieważ jedną z przyczyn zaparć jest niedostateczna ilość przyjmowanych płynów. Dlaczego tak się dzieje? Nasze ciało po prostu broni się przed odwodnieniem i wchłania wodę z treści jelitowej, a wtedy w jelicie zostaje sucha i stwardniała masa, którą trudno wydalić.