Jak pozbyć się zniszczonego wyposażenia AGD?

utylizacja sprzętu agd

Kupując nowy sprzęt AGD lub RTV, często mamy problem, co zrobić ze starym. Wstawić do piwniczce? Wystawić na śmietnisko?
Jak powinna wyglądać zgodna z prawem utylizacja sprzętu AGD? Nie będzie kłopotu, gdy chcesz wymienić go na nowy.

Sklepy (również online) oraz hurtownie oferujące wyposażenie AGD oraz RTV są zobowiązane do przyjmowania starego sprzętu. Jeżeli dla przykładu nabywasz chłodziarkę i zadysponujesz transport do mieszkania, możesz uzgodnić ze sprzedawcą, że zabierze on tym samym kursem stary sprzęt. Nie licz jednakże na to, że przy tej okazji pozbędziesz się także urządzeń, jakie planowałaś wyrzucić. Zasada jest taka – dostarczyciel może odebrać od ciebie rynsztunek tego samego rodzaju i w tej samej ilości, a więc za nową lodówkę – stara. Odbiór jest bezpłatny.
utylizacja sprzętu agd
Autor: Ken Doerr
Źródło: http://www.flickr.com
Z kolei, jeśli sama odbierasz nowo nabyte urządzenie – wtenczas musisz na własny koszt odwieźć zniszczony sprzęt do sklepu lub wyznaczonego punktu zbiórki elektrośmieci. Z pewnością warto mieć pojęcie, iż nie tylko zniszczony sprzęt AGD a także RTV jest szkodliwy dla naszego środowiska. Jeżeli masz w domku zniszczone baterie bądź akumulatorki (dla przykładu od kamery bądź aparatu fotograficznego), wyrzuć je do specjalnych pojemniczków. Odnajdziesz je, dla przykładu w hipermarketach. Są też ustawiane w przedszkolach, urzędach, fotograficznych zakładach. Pojemniczki po tuszach oraz tonerach również nie mogą lądować w kuble.

Powinniśmy je oddać w sklepie, w którym nabywasz nowy tusz, względnie odesłać na adres załączony przez fabrykanta do nowego zakupu (dostajesz specjalną kopertę, w jaką można zapakować stary pojemniczek).